Pytamy urzędników-odpowiedzi

Tutaj będę przedstawiał różnego rodzaju pytania do urzędników, głównie oficjalne dotyczące ogólnej tematyki poszukiwań, oraz prezentować będę wszystkie odpowiedzi jakie otrzymałem ( Choć poprzez część odpowiedzi które otrzymałem dział ten powinien nosić tytuł „Ręce opadają”.)

Serdecznie wszystkich zachęcam do zadawania podobnych pytań i dzielenia się uzyskanymi informacjami, sam mam wiele przygotowanych pytań, chcesz pomóc mi coś wysłać? zapytać o coś urzędnika ?, pisz do mnie, a tu zamieścimy wyniki.

————————————————————————————————–

 

AKCJA: Czy w Polsce mogę legalnie posiadać w domu zabytek archeologiczny ?

Jako że wielu urzędników, archeologów, ba biegłych używa definicji zabytek archeologiczny, niestety nie rozumiejąc samej definicji oraz nie wiedząc jakie konsekwencje prawne niesie takie bezmyślne władanie tą definicją. Postanowiłem przeprowadzić pewien test.

Otóż ustawa o ochronie zabytków mówi jasno:

Art35  Własność zabytków archeologicznych

1. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Własność Skarbu Państwa stanowią również przedmioty będące zabytkami archeologicznymi, pozyskane w wyniku poszukiwań, o których mowa w art. 36 pozwolenie konserwatora zabytków, ust. 1 pkt 12.

 

No a co jeżeli posiadam w domu przedmiot mający 2 tyś lat, bo leży u mnie w domu już 30 lat, albo go po prostu zakupiłem legalnie w domu aukcyjnym ? To jest to zabytek archeologiczny ? czy może tylko zabytek ruchomy ?

Zdaje sobie sprawę że definicje nie są precyzyjne, ale czy urzędnicy w ogóle rozumieją co i jak ?

Test polegał na tym iż zadzwoniłem do 6 Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków i zadałem jedno i takie samo pytanie:

Czy w Polsce mogę legalnie posiadać w domu zabytek archeologiczny ?

A takie otrzymałem odpowiedzi:

WUOZ Opole Pan Spychała- nie można, chyba że się udowodni że to z dziada pradziada i posiada się dokument wraz ze zdjęciem, zgodnie z ustawą z roku 66 i 2003 zabytki archeologiczne są własnością skarbu Państwa.

WUOZ Olsztyn – Nie mogę udzielić Panu takich informacji

WUOZ Łódź Nowak . Reguluje to ustawa- art 35 który mówi wprost że zabytki archeologiczne należą do skarbu Państwa

WUOZ Poznań– wszystkie są własnością skarbu państwa i podlegają przekazaniu do muzeum archeologicznego czy jakiegokolwiek innego

WUOZ Lublin, odpowiedź długa bardzo wyczerpująca ( mile zaskoczony byłem) Podano mi bym się zapoznał z art. Pana Trzcińskiego, ogólnie z rozmowy wynikło że zabytki archeologiczne można posiadać mając na to tytuł prawny.

WUOZ Mazowiecki– Konserwator w drodze decyzji W depozyt przekazuje zabytki archeologiczne do muzeum, JA-ale czy w domu można posiadać z legalnych zakupów ??to musi być muzeum. -Ale w domu nie wolno posiadać zabytków archeologicznych ? To zależy od kontekstu i sytuacji, jeżeli akurat są w opracowaniu to mogą, JA chodzi mi o sytuację zakupu, jak bym pozyskał taki zabytek archeologiczny legalnie, gdy zakupię legalnie gdzieś taki zabytek? (Urzędnik już poirytowany) W jaki sposób zakupić?? Musi zatem mi pan te pytania wysłać na maila z konkretnymi pytaniami- do widzenia  Zatem wysłałem odpowiednie pytania mailem.  Edyt: właśnie otrzymałem odp. urzędnika mailem:  uprzejmie wyjaśniam, że Mazowiecki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie jest powołany do świadczenia pomocy prawnej polegającej na poradach prawnych.

Jak wynika z powyższego eksperymentu co urząd to zupełnie inne postrzeganie prawa, a prawo mamy jedno i takie samo. Jak widać da się również zauważyć odpowiedzi różniące się od siebie i to bardzo. Już nie raz spotkałem się z tym, że kierują mnie do publikacji Pana Trzcińskiego w tematyce definicji, lub jak pytanie za trudne to zwinnym ruchem spławiają.

Zatem postanowiłem przeczytać publikację Pana Trzcińskiego, a że nie bardzo mogłem w nich odszukać konkretnych stwierdzeń, napisałem list do Pana Trzcińskiego. Więc poczekamy na wynik

———————————————————————————————-

 

Komentarze są wyłączone.